Wasdale Mountain Rescue Team

 Base - Mill Forge, Gosforth

Officials and Team Members 2011

(Updated 29 June 2011) 

 

      

 


 

Honorary Presidents / Vice Presidents

President

Bill Pattison MBE

Vice-President

Lord Cunningham

Vice-President

Maurice Pringle

Vice-President

Edwin Hammond

Vice-President 

Roy Sumerling

Vice-President

Alan Dunn

 

  Elected Committee Members and nominated positions

 

 

Chairman

Richard Warren

Duty Team Leader

Paul Cook

Duty Team Leader

Mike Greene

Duty Team Leader

Mike Gullen

Duty Team Leader

Penny Kirby

Secretary

John Bamforth

Treasurer

Richard Longman

Committee Member Bob Mayo
Buildings Officer Paul Fligg
Vehicles Officer Mike Gullen
Equipment Officer Paul Cook
Training Officer Penny Kirby
Radios (not Committee) Gordon Starkie
Team Mechanic (not Committee) Martin Willey 

Team Doctors (not Committee)

Mike Greene - Karen Greene - Charles Brett - Nick West


 

 

 

See faces behind names - click on photo

 

Additional Team Members : (Full)    

Chris Adams - Pete Baines -  Martin Bentley - Tim Brooks  - Julian Carradice - Debs Carter - Chris Cripps - Ian Harwood  - Mark Hazell - David Kennedy - Jon Lynch - Jake Manson -   Paul McCracken - John Noake - Sue Noake Saffron Price~Walter - Rob Scott - Gordon Starkie -Debs Reekie  -Colin Smith  - Robert Tulloch - Stephen Walter - Ben Whiteley David Willey - Martin Young


Members : (Honorary)

 Joe Arthy - Dave Barras - Bob Bennett - John Burrows - Howard Christie - Jack Cunningham MP - Alan Dunn - Dave Fryer - Jenny Green - Roger Green - Edwin Hammond - Keith Hudson - Arthur Humphries - Keith Hutchinson - Will Mullineaux - John Nellis - Guy Newbold - Kennedy Owens - Mike Parkin - Dave Polhill - Maurice Pringle - Brian Smith - Gordon Steele - Roy Sumerling - Keith Thompson - Nick West - Royanne Wilding


Team Members : (Associate / Probationary)  

Ian Milgate (Mentor Richard Warren) - Vicki Rowe 


Amendment History

Updated 29 June  2011 -  At team Meeting 27/06/11 Nick West was accepted as a full member.  At previous meeting in May, Ian Milgate issued pager for base 

Updated 11 April  2011 -  At team Meeting 28/03/10 Chris Adams, Jon Lynch, Debs Carter were all accepted as full members.  Dr. Nick West issued pager for base attendance.

Updated 22nd December  2010 -  At team Meeting 20/12/10 Dr. Nick West was accepted back into the team as a probationer after a period away.  Debs Carter was to be accepted as a full member subject to confirmation by her mentor that all her training was now complete.

Updated 17th November  2010 -  At team AGM - 2010 Committee Members stood down and re-elections took place - note that the constitution was changed by >2/3 majority in favour of 'up to four Duty Team Leaders' in place of 'a Team Leader and up to three Deputy Team Leaders'

Updated 26th October  2010 -  At team meeting 25/10/10 probationer review saw three probationers put on pager alert and Guy Newbold withdrawn from team; Ian Milgate (previous team member) accepted as a probationer

Updated 14th August  2010 -  At special committee meeting during June Penny Kirkby was co-opted as a Deputy Leader

Updated 14th June 2010 -  11/6/10 Iestyn Friend left the team.  13/6/10 at Special Committee meeting three (non voting) team members were co-opted (David Willey / Karen Greene / Julian Carradice) - also Mike Gullen was elected by the committee as a substitute Deputy Leader pending a General meeting.

Updated 9th June 2010 -  Adam Campion has moved away from Area.  27/5/10 Peter Holburt resigned from the team; 27/5/10 Julian Carradice resigned as Team leader.  EGM called for 7/6/10 to resolve issues - leadership to run on three deputies until the AGM in November, or another EGM if felt necessary

Updated 30th March 2010  - Kennedy Owens recommended for honorary membership at team meeting 29/3/10 for his outstanding contribution to team training, also Chris Adams and John Lynch accepted as probationary members 

Updated 1st March 2010  - Kennedy Owens resigned from team plus at team meeting 22/2/10 Guy Newbold returned to the team as a probationer

Updated 16th February2010  - At team meeting 24/1/10, Mark Hazel was accepted as a full team member

Updated 22nd December2009  - At team meeting 21/12/09, Debs Carter  was accepted as a probationary member and Chris Cripps accepted as a full member

Updated 27th November 2009  - At AGM 16/11/09 Penny Kirby elected onto the committee taking over from Paul Fligg - no changes to remaining positions

Updated 20th July 2009  - Debs Hayman-Start got married so her new surname is Reekie  

Updated 5th July 2009  - Annette Morris (Probationer) left the team

Updated 24th February 2009  - At committee 23/02/09 Dave Fryer recognised as an Honorary member.  Richard Harrison accepted as a probationary member

Updated 20th February 2009  - At committee 26/01/09 Mark Hazell accepted as a probationary member.  Dave Fryer retires from team February 2009

Updated 5th January 2009 - Prior to training Chris Cripps accepted as a probationary member

Updated 22nd November 2008  - At AGM 17/11/08 Committee relected with following changes

Updated 22nd November 2008 - At committee 29/10/08 Annette Morris accepted as a probationary member

Updated 22nd November2008 - At committee 30 September Peter Whaley accepted as a probationary member

Updated 1st March 2008 - At committee meeting 11/02/08 Mike Gullen was accepted as a full team member

Updated 28th December 2007 - Ed Richardson has had to leave the team (17/12/07) due to moving out the area; Gordon Steels retires as Vice President (24/12/07) 

Updated 13th November 2007 - At AGM 12/11/07 Committee re-elected unopposed although Gordon Starkie stepped down as DTL, Guy Newbold stepped down as Equipment Officer, Lestyn (Rob) Friend elected as DTL 

Updated 30th June 2007 - At committee 29/10/07 Keith Hudson and Nick West nominated for Honorary membership.  Note that both Nick  and Keith have now both retired from team.

Updated 5th May 2007 - At committee 23/04/07 Stephen Walter was appointed Vehicles Officer in addition to his DTL role and Guy Newbold was appointed Equipment Officer.  Probationers Pete Albion and Heather Moore have now left the team. Martin Willey appointed as team mechanic

Updated 23rd April 2007 - At an EGM held 16th April 2007 the two vacant committee positions were filled - Stephen Walter was elected as Deputy Team Leader and Guy Newbold was elected onto the committee.  

Updated 16th March 2007 - During January '07 Martin Young (DTL) and Paul Cook (Equipment Officer) resigned from committee.  At committee meeting 26/02/07, Mike Gullen was accepted as a probationary member

Updated 10th December 2006 - At committee meeting 27/11/06, Peter Albion and Ed Richardson were accepted as probationery members

Updated 13th November 2006 - At AGM new committee elected with Julian Carradice as Team Leader, Keith Hudson standing down as DTL, David Willey elected as DTL in his place, Rob Scott replacing Martin Willey

Updated 31st October 2006 - At committee meeting 30/10/06, Debs Hayman-Start and Rob Tulloch were accepted as Full Members

Updated 24 October 2006 - Ken Owens co-opted as as a committee member at 16  August '06 committee meeting.  Heather Moore accepted as a probationer at the 25th September '06 committee meeting  

Updated 3 August 2006 - Julian Carradice stood down as Team Leader 31/7/06 - team will run with deputies until AGM in November

Updated 24 June 2006 - Ian Angel, Homorary member and former team member died earlier this year whilst walking in Scotland - condolences to his family and close friends

Updated 26 November 2005 - During AGM on 14 November, Richard Warren elected as Chairman - all other committee members re-elected.

Updated 31 October 2005 - Ken Owens, Rob friend & Ben Whitely accepted as Full Members - Debs Hayman-Start & robert Tulloch accepted as probationers at 31 Oct committee - Tim Elvin removed from probationer list

Updated 1 May 2005 -  Guy Newbold back as a full member (returned  to area), Tim Elvin new probationer accepted 25 April, Rob Scott steps down from committee to full member

Updated 6th April 2005 -  Bob Mayow's name corrected

Updated 19th January 2005 -  no member changes just title of page changed to 2005

Updated 3rd December 2004 - John Bamforth is elected Secretary, Gordon Starkie elected Deputy Team Leader - Paul Cook elected onto committee

Updated 30th October 2004  - John Bamforth is Acting Secretary - Rob Friend & Ben Whiteley join as probationers

Updated 7th October 2004  - Ken Owens rejoins the team as a probationer August 2004, Jake Manson accepted as full member 28/9/04 - Guy Newbold, Alison Strafford, Fiona Henderson, Dave Brown, Peter Ward,  Jenny Watson leave the team

Updated 23rd February 2004  - Jane Spiking leaves the team

Updated 3rd February 2004  - Jake Manson has joined the team as a probationer - accepted at January committee

Updated 15th November  2003 - Jenny Watson has rejoined, Roy Sumerling & Alan Dunn are voted Vice-presidents at AGM

Updated 3rd September  2003 - Pim Van Den Eizen added to the Doctors list

Updated 6th April 2003 - Paul Fligg, Bob Mayo, Caroline Biourge, Colin Smith all made up to full membership 31/3/03 

Updated 8th March  2003 - Alistair Fletcher (probationer) leaves team - Peter Ward rejoins as Full Member 

Updated 2nd February 2003 - Alan Dunn and Howard Christie retire from the team and made Honorary Members

Updated 29th November 2002 - Committee changes following AGM - Gordon Starkie now deputy Team leader and Radio Officer - Tim Brooks now Buildings Officer - Mike Greene stood down due to being away from area for 2 months in Bangladesh.

Updated 17th October 2002 - Dave Barras retires and becomes an Honorary Member - Jenny Watson leaves for New Zealand - Fiona Henderson becomes a full member - Ian Strafford left team - George Carradice, Honorary Member passes away.

Updated 6th May 2002 - New probationers accepted 29/4/02- Caroline Biourge - Alistair Fletcher

Updated 31st March 2002 - New probationers accepted 25/3/02 - Paul Fligg - Bob Mayon - Colin Smith

Updated 23rd February 2002 - Charles Brett made up to full team member as of end January 2002. 

Updated 6th January 2002 - Martin Willey co-opted as Vehicles Officer - Saffron Price~Walter becomes full member

Updated 17th November 2001 - Fiona Henderson joined the team - Dave Brown, Jane Spiking become full members - Guy Newbold new Secretary - Rob Scott new Buildings Officer - Paul McCracken, Martin Willey off the committee - Keith Hutchinson becomes Honorary - John Sidney, Andy Graham leave the team    


To top of page             

Back to previous page         

 

Page created 22nd November 2000 by....... Wasdalemrt